sbory

Biblické písně

Dvořákovy Biblické písně jsme nastudovali se sólisty pěveckého sboru absolventů Collegium 2010 již v roce 2018. Provedení 6 vybraných Biblických písní mělo tehdy na koncertě v podání mladých sólistů velký úspěch. Naším přáním bylo uchovat tyto skladby v provedení našich sólistů alespoň v audionahrávce. Ale to jsme netušili, jaké krásy nám ještě scénárista a režisér v jednom ve spolupráci s talentovanými kameramany a zvukařem k nádherné Dvořákově hudbě odhalí.

Antonín Leopold Dvořák. Narodil se před 180 lety, 8. září 1841 v Nelahozevsi a zemřel 1. května 1904 v Praze. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů a je světově nejhranějším českým skladatelem vůbec.


Biblické písně jsou cyklem deseti písní s doprovodem klavíru na slova z Davidovy Knihy žalmů. Cyklus lze považovat nejen za vrchol skladatelovy písňové tvorby, ale lze jej zároveň zařadit k nejvýznamnějším výtvorům ve svém žánru vůbec. Jedná se o dílo hlubokého duchovního obsahu, v němž skladatel rozmlouvá s Bohem o svých úzkostech, důvěře i radosti. V rámci celého Dvořákova díla se jedná o nejzásadnější projev skladatelovy neokázalé víry v Boha, oproštěné od jakéhokoli obřadného patosu. Písně jsou záměrně zbaveny veškeré vnějškové efektnosti a odzbrojují svojí absolutní prostotou, pokorou a upřímností, stejně jako čistě hudební invencí. Všem písním je společná neobyčejná intenzita citu a nevšední melodická krása. Pro žalmy, které se rozhodl zhudebnit, nezvolil Antonín Dvořák tradiční jazyk duchovních děl, tedy latinu, ale starobylý český překlad z vlastního výtisku Bible kralické. Díky použití mateřského jazyka dosáhl ještě bezprostřednější a přirozenější výpovědi. Biblické písně vznikly během tří březnových týdnů roku 1894, v době Dvořákova pobytu v Americe, v New Yorku, kam byl pozván a stal se váženým umělcem na New Yorské konzervatoři. Dvořákovi se během více jak rok dlouhého pobytu v Americe velice stýskalo po domově, po své vlasti, trpěl pocitem osamění, i když se mu v Americe věnovali jako čestnému hostu. Písně napsal necelé 3 měsíce po premiéře své nejslavnější Novosvětské symfonie. Biblické písně byly hned po svém vzniku uznány jako jeden z vrcholů světové písňové tvorby a přes jejich obsahovou závažnost i přes absenci prvků posluchačsky atraktivní vokální virtuozity patří dlouhodobě k nejoblíbenějším dílům svého autora.

Sopranistka Eva Urbanová se vyjádřila k Dvořákovým Biblickým písním:

„Kdyby Dvořák nenapsal nic než Biblické písně, tak to stačilo. Když je mohu zpívat, cítím se jako v nebi.“

Zpět